Tal og fakta om Folketinget

Hvem er det yngste folketingsmedlem? Hvor mange kvinder sidder i Folketinget? Hvem har været løsgængere? Under dette menupunkt er samlet nogle af de historiske medlemsoversigter, der ofte efterspørges.

Større

Hvad er en løsgænger? 

En løsgænger er et folketingsmedlem, der ikke er med i nogen af partigrupperne i Folketinget. Den formelle betegnelse er uden for folketingsgrupperne (UFG).

At et folketingsmedlem bliver løsgænger, skyldes som oftest, at vedkommende har valgt at forlade sit parti. Det kan f.eks. skyldes uenigheder om partilinjen eller uenigheder i enkeltsager, utilfredshed med ledelsen, eller at medlemmet bliver ekskluderet.

En anden slags løsgænger er en kandidat, der stiller op til folketingsvalg uden at repræsentere et parti. Det er der en del kandidater der gør, men det er meget svært at blive valgt til Folketinget på den måde. Det er kun sket 2 gange, at en kandidat uden for partierne er blevet valgt til Folketinget. Den ene var Hans Schmidt i 1953. Han var teknisk set opstillet som løsgænger, men repræsenterede i praksis det tyske mindretal. Den anden og nok mest kendte var Jacob Haugaard, der i 1994 blev valgt til Folketinget uden for partierne.

Herunder ses listen over løsgængere i Folketinget siden 1945. Løsgængere, der kun var uden for folketingsgrupperne i 1 dag, er ikke medtaget på listen. Folketingsmedlemmer valgt som løsgængere i Grønland eller på Færøerne er heller ikke medtaget.

Løsgængere i Folketinget siden 1945

Navn  Parti Periode Bemærkninger
Kim Edberg Andersen
NB 16.1.2023- Udtrådte 16. januar 2024 af Nye Borgerlige og var derefter løsgænger.
Peter Seier Christensen
NB 11.1.2024- Udtrådte 11. januar 2024 af Nye Borgerlige og var derefter løsgænger.
Pernille Vermund NB 
11.1.2024-
17.1.2024
Udtrådte 11. januar 2024 af Nye Borgerlige. Var løsgænger indtil 18. januar 2024, hvor hun indtrådte i Liberal Alliances gruppe. 
Mike Villa Fonseca
M 18.11.2023-  Udtrådte 18. november 2023 af Moderaterne og var derefter løsgænger.
Theresa Scavenius ALT 18.9.2023- Udtrådte 18. september 2023 af Alternativet og var derefter løsgænger.
Jon Stephensen M 18.8.2023- Udtrådte 18. august 2023 af Moderaterne og var derefter løsgænger.
Lars Boje Mathiesen
NB 10.3.2023-
Udtrådte 10. marts 2023 af Nye Borgerlige og var derefter løsgænger.
Mette Thiesen NB 9.11.2022-
6.2.2023
Udtrådte 9. november 2022 af Nye Borgerlige. Var løsgænger indtil 7. februar, hvor hun indtrådte i Dansk Folkeparties gruppe.
Jens Rohde KD

26.8.2022-
1.11.2022

Udtrådte 26. august 2022 af Kristendemokraterne. Var løsgænger indtil folketingsvalget 1. november 2022.
Kristian Thulesen Dahl
DF 30.6.2022-
31.7.2022
Udtrådte 30. juni 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 31. juli 2022, hvor han nedlagde sit mandat.
Dennis Flydtkjær DF 26.6.2022-
17.8.2022
Udtrådte 26. juni 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor han indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Jens Henrik Thulesen Dahl
DF 25.6.2022-
17.8.2022
Udtrådte 25. juni 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor han indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Søren Espersen DF 25.6.2022-
17.8.2022
Udtrådte 25. juni 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor han indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Peter Skaarup DF

25.6.2022-
28.7.2022

Udtrådte 25. juni 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 29. juli 2022, hvor han indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Marie Krarup DF 27.2.2022-
1.11.2022
Udtrådte 27. februar 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 1. november 2022.
Karina Adsbøl
DF 22.2.2022-
17.8.2022
Udtrådte 22. februar 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor hun indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Lise Bech
DF 22.2.2022-
17.8.2022
Udtrådte 22. februar 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor hun indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Liselott Blixt
DF 22.2.2022-
1.11.2022

Udtrådte 22. februar 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 1. november 2022.
Bent Bøgsted
DF 22.2.2022-
17.8.2022
Udtrådte 22. februar 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor han indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.
Hans Kristian Skibby
DF 22.2.2022-
17.8.2022

Udtrådte 22. februar 2022 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 18. august 2022, hvor han indtrådte i Danmarksdemokraternes gruppe.

Naser Khader KF 19.8.2021-
1.11.2022
Udtrådte 19. august 2021 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 1. november 2022.
Inger Støjberg  V 5.2.2021- 21.12.2021 Udtrådte 5. februar 2021 af Venstre. Var løsgænger indtil 21. december 2021, hvor hendes mandat bortfaldt.
Jens Rohde  RV 27.1.2021-26.4.2021 Udtrådte 27. januar 2021 af Radikale Venstre. Var løsgænger indtil 27. april 2021, hvor han indtrådte i Kristendemokraternes gruppe.
Lars Løkke Rasmussen  V

1.1.2021-
18.05.2022

Udtrådte 1. januar 2021 af Venstre. Var løsgænger indtil 19. maj 2022, hvor han indtrådte i Moderaternes gruppe.
Orla Østerby  KF 4.12.2020-
1.11.2022
Udtrådte 4. december 2020 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 1. november 2022.  
Susanne Zimmer  ALT 10.3.2020-2.11.2021 Udtrådte 10. marts 2020 af Alternativet. Var løsgænger indtil 3. november 2021, hvor hun indtrådte i Frie Grønnes gruppe.
Sikandar Siddique  ALT 10.3.2020-2.11.2021 Udtrådte 10. marts 2020 af Alternativet. Var løsgænger indtil 3. november 2021, hvor han indtrådte i Frie Grønnes gruppe.
Rasmus Nordqvist  ALT 10.3.2020-12.5.2020
Udtrådte 10. marts 2020 af Alternativet. Var løsgænger indtil 13. maj 2020, hvor han indtrådte i Socialistisk Folkepartis gruppe.
Uffe Elbæk  ALT 10.3.2020-2.11.2021 Udtrådte 10. marts 2020 af Alternativet. Var løsgænger indtil 3. november 2021, hvor han indtrådte i Frie Grønnes gruppe.
Simon Emil Ammitzbøll-Bille  LA 23.10.2019-
1.11.2022
Udtrådte 23. oktober 2019 af Liberal Alliance. Var løsgænger indtil folketingsvalget 1. november 2022.
Aleqa Hammond SIU 23.8.2016-24.4.2018 Udtrådte 23. august 2016 af Siumut. Var løsgænger indtil 25. april 2018, hvor hun indtrådte i Nunatta Qitornais gruppe.
Uffe Elbæk RV 17.9.2013-12.3.2015 Udtrådte 17. september 2013 af Radikale Venstre. Var løsgænger indtil 13. marts 2015, hvor han indtrådte i Alternativets gruppe.
Per Ørum Jørgensen KF 20.5.2010-20.6.2010 Udtrådte 20. maj 2010 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil 21. juni 2010, hvor han indtrådte i Kristendemokraternes gruppe. 
Christian H. Hansen DF 19.1.2010-15.9.2011 Udtrådte 19. januar af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 15. september 2011.
Naser Khader LA 5.1.2009-17.3.2009 Udtrådte 5. januar 2009 af Liberal Alliance. Var løsgænger indtil 18. marts 2009, hvor han indtrådte i Det Konservative Folkepartis gruppe.
Simon Emil Ammitzbøll  RV 13.10.2008-17.6.2009 Udtrådte 13. oktober 2008 af Radikale Venstre. Var løsgænger indtil 17. juni 2009, hvor han indtrådte i Liberal Alliances gruppe. 
Jørgen Poulsen  NY 24.6.2008-12.8.2008 Udtrådte 24. juni 2008 af Ny Alliance. Var løsgænger indtil 13. august, hvor han indtrådte i Radikale Venstres gruppe.
Gitte Seeberg  NY 30.1.2008-31.8.2008 Udtrådte 30. januar 2008 af Ny Alliance. Var løsgænger indtil 1. september 2008, hvor hun nedlagde sit mandat.
Pia Christmas-Møller KF 5.12.2007-19.9.2011 Udtrådte 5. december 2007 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 15. september 2011.
Leif Mikkelsen V 11.5.2007-9.7.2007 Udtrådte 11. maj 2007 af Venstre. Var løsgænger indtil 10. juli 2007, hvor han indtrådte i Ny Alliances gruppe.
Naser Khader RV 9.5.2007-9.7.2007 Udtrådte 9. maj 2007 af Radikale Venstre. Var løsgænger indtil 10. juli 2007, hvor han indtrådte i Ny Alliances gruppe.
Louise Frevert DF 8.5.2007-13.11.2007 Udtrådte 8. maj 2007 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 13. november 2007.
Morten Messerschmidt DF 3.5.2007-30.5.2007 Udtrådte 3. maj 2007 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 30. maj 2007, hvor han genindtrådte i Dansk Folkepartis gruppe.
Flemming Oppfeldt V 19.10.2004-8.2.2005 Udtrådte 19. oktober 2004 af Venstre. Var løsgænger indtil folketingsvalget 8. februar 2005.
Anders Møller V 21.10.2002-8.2.2005 Udtrådte 21. oktober 2002 af Venstre. Var løsgænger indtil folketingsvalget 8. februar 2005.
Peter Brixtofte V 14.5.2002-8.2.2005 Udtrådte 14. maj 2002 af Venstre. Var løsgænger indtil folketingsvalget 8. februar 2005.
Arne Melchior CD 28.9.2001-20.11.2001 Udtrådte 28. september af Centrum-Demokraterne. Var løsgænger indtil folketingsvalget 20. november 2001.
Kirsten Jacobsen Fri2000 7.2.2001-20.11.2001 Opløste 7. februar 2001 gruppen Frihed 2000. Var løsgænger indtil folketingsvalget 20. november 2001.
Kim Behnke Fri2000 7.2.2001-20.11.2001
Opløste 7. februar 2001 gruppen Frihed 2000. Var løsgænger indtil folketingsvalget 20. november 2001.
 
Thorkild B. Fransgaard Fri2000 7.2.2001-20.11.2001
Opløste 7. februar 2001 gruppen Frihed 2000. Var løsgænger indtil folketingsvalget 20. november 2001.
Inge Refshauge LH 7.11.2000-13.12.2000 Udtrådte 7. november 2000 af Det Liberale Højre. Var løsgænger indtil 14. december 2000, hvor hun indtrådte i Demokratisk Folkepartis gruppe.
Mogens Andreasen LH 1.11.2000-20.11.2001 Udtrådte 1. november 2000 af Det Liberale Højre. Var løsgænger indtil folketingsvalget 20. november 2001.
Mogens Andreasen DF 24.7.2000-20.9.2000 Udtrådte 24. juli 2000 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 20. september 2000, hvor han indtrådte i Det Liberale Højres gruppe.
Ole Donner DF 5.7.2000-20.11.2001 Udtrådte 5. juli 2000 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 20. november 2001.
Inge Refshauge DF 21.6.2000-19.9.2000 Udtrådte 21. juni 2000 af Dansk Folkeparti. Var løsgænger indtil 20. september 2000, hvor hun indtrådte i Det Liberale Højres gruppe.
Frank Dahlgaard KF 16.6.1999-28.8.2001 Udtrådte 16. juni 1999 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil 29. august 2001, hvor han indtrådte i Kristeligt Folkepartis gruppe.
Jacob Haugaard Løsgænger
(UFG)
21.9.1994-11.3.1998 Valgt løsgænger i Århus Amtskreds. Var løsgænger indtil folketingsvalget 11. marts 1998.
Bente Juncker CD 28.2.1994-21.9.1994 Udtrådte 28. februar 1994 af Centrum-Demokraterne. Var løsgænger indtil folketingsvalget 21. september 1994.
Lis Noer Holmberg CD 21.1.1993-26.1.1993 Udtrådte 21. januar 1993 af Centrum-Demokraterne. Var løsgænger indtil 27. januar 1993, hvor hun indtrådte i Venstres gruppe.
Hans Erenbjerg S 9.12.1992-8.2.1993 Udtrådte 9. december 1992. Var løsgænger indtil 9. februar 1993, hvor han genindtrådte i Socialdemokratiets gruppe.
Bjørn Elmqvist V 6.11.1990-12.11.1990 Udtrådte 5. november 1990 af Venstre. Var løsgænger indtil 13. november 1990, hvor han indtrådte i Det Radikale Venstres gruppe.
Hugo Holm FP 10.1.1990-1.11.1990 Udtrådte 10. januar 1990 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil 2. november 1990, hvor han indtrådte i Venstres gruppe.
Arne Bjerregaard KRF 17.3.1987-8.9.1987 Udtrådte 17. marts 1987 af Kristeligt Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 8. september 1987.
Jørgen Lenger VS 1.7.1986-11.9.1986 Udtrådte 1. juli 1986 af Venstresocialisterne. Var løsgænger indtil 12. september 1986, hvor han indtrådte i Socialistisk Folkepartis gruppe.
Anne Grete Holmsgaard VS 1.7.1986-11.9.1986 Udtrådte 1. juli 1986 af Venstresocialisterne. Var løsgænger indtil 12. september 1986, hvor hun indtrådte i Socialistisk Folkepartis gruppe.
Uffe Thorndahl FP 5.9.1983-10.1.1984 Udtrådte 5. september 1983 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil folketingsvalget 10. januar 1984.
Anker Tang Sørensen FP 31.8.1983-10.1.1984 Udtrådte 31. august 1983 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil folketingsvalget 10. januar 1984.
Erling Askjær Jørgensen FP 25.8.1983-10.1.1984 Udtrådte 25. august 1983 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil folketingsvalget 10. januar 1984.
Thure Barsøe-Carnfeldt  FP 20.9.1983-10.1.1984 Udtrådte 20. september 1983 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil folketingsvalget 10. januar 1984.
Jørgen Junior FP 20.8.1980-8.12.1981 Udtrådte 20. august 1980 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil folketingsvalget 8. december 1981.
Asger Lindinger CD 10.1.1978-23.1.1978 Udtrådte 10. januar 1978 af Centrum-Demokraterne. Var løsgænger indtil 24. januar 1978, hvor han indtrådte i Erhvervspartiets gruppe.
Hans Jørgen Lembourn KF 27.4.1976-10.11.1976 Udtrådte 27. april 1976 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil 11. november 1976, hvor han indtrådte i De Moderates gruppe.
Svend Bay FP 20.6.1976-15.2.1977 Udtrådte 20. juni 1976 af Fremskridtspartiet. Var løsgænger indtil folketingsvalget 15. februar 1977.
Hans Jørgen Iversen CD 20.11.1974-28.11.1974 Udtrådte 20. november 1974 af Centrum-Demokraterne. Var løsgænger indtil 29. november 1974, hvor han indtrådte i Kristeligt Folkepartis gruppe.
Kai Moltke Soc. Arb.grp. 13.1.1970-21.9.1971 Udtrådte 13. januar 1970 af Socialistisk Arbejdsgruppe efter nedlæggelse af gruppen. Var løsgænger indtil folketingsvalget 21. september 1971. 
Børge Diderichsen V 26.3.1965-9.10.1965 Udtrådte 26. marts 1965 af Venstre. Var løsgænger indtil 10. oktober 1965, hvor han indtrådte i Liberalt Centrum.
Niels Westerby V 26.3.1965-9.10.1965 Udtrådte 26. marts 1965 af Venstre. Var løsgænger indtil 10. oktober 1965, hvor han indtrådte i Liberalt Centrum.
Anders Storgaard SF 27.3.1964-25.5.1964 Udtrådte 27. marts 1964 af Socialistisk Folkeparti. Var løsgænger indtil 26. maj 1964, hvor han indtrådte i Fredspolitisk Folkepartis gruppe.
Erik A. Jensen SF 27.3.1964-22.9.1964 Udtrådte 27. marts 1964 af Socialistisk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 22. september 1964.
Herluf Rasmussen SF 2.6.1964-22.9.1964 Udtrådte 2. juni 1964 af Socialistisk Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 22. september 1964.
Thorkild Kristensen
V 18.2.1960-30.8.1960  Udtrådte 18. februar 1960 af Venstre. Var løsgænger indtil 31. august 1960, hvor han nedlagde sit mandat.
Aksel Larsen  DKP 15.11.1958-21.11.1958 Udtrådte 15. november 1958 af Danmarks Kommunistiske Parti. Var løsgænger indtil 22. november 1958, hvor han indtrådte i Socialistisk Folkepartis gruppe.
Hans Schmidt Løsgænger
(UFG)
22.9.1953-14.5.1957 Var teknisk set opstillet som løsgænger ved valget september 1953 (i praksis opstillet som repræsentant for det tyske mindretal). Blev ved de efterfølgende folketingsvalg (1957 og 1960) valgt for Slesvigsk Parti.
John Christmas Møller KF 6.10.1947-28.10.1947 Udtrådte 6. oktober 1947 af Det Konservative Folkeparti. Var løsgænger indtil folketingsvalget 28. oktober 1947.
 
Her kan du se de yngste medlemmer, der er blevet valgt ind i Folketinget. Efter folketingsvalget den 1. november 2022 var Helena Artmann Andresen fra Liberal Alliance det yngste medlem med sine 21 år.

Yngste folketingsmedlemmer valgt til Folketinget

Navn (parti) Fødselsdato Valgt til folketinget Alder ved valget
Karina Sørensen (DF) 8. april 1982 20. november 2001 19 år 7 mdr. 12 dage
Pernille Forchhammer (S) 9. september 1967 8. september 1987 19 år 11 mdr. 29 dage
Jeppe Mikkelsen (RV) 1. februar 1991 15. september 2011 20 år 6 mdr. 14 dage
Helena Artmann Andresen (LA)
26. september 2001 1. november 2022 21 år 1 md. 6 dage
Mia Falkenberg (DF) 20. september 1983 8. februar 2005 21 år 4 mdr. 19 dage
Tilde Bork (DF) 3. august 1993 18. juni 2015 21 år 10 mdr 15 dage
Aki-Matilda Høegh-Dam (SIU)  17. oktober 1996 5. juni 2019 22 år 7 mdr 19 dage
Juliane Henningsen (IA) 29. juli 1984 13. november 2007 23 år 3 mdr. 14 dage
Connie Hedegaard (KF) 15. september 1960 10. januar 1984 23 år 3 mdr. 25 dage
Nanna Westerby Jensen (SF) 11. juli 1984 13. november 2007 23 år 4 mdr. 2 dage
Julie Rademacher (S) 14. april 1984 13. november 2007 23 år 6 mdr. 29 dage
Jacob Mark (SF) 16. oktober 1991 18. juni 2015 23 år 8 mdr. 2 dage

Folketingsmedlemmer vælges og udtræder gennem årene. Der er dog nogle, der bliver siddende i imponerende lang tid. Vi har herunder samlet de 30 medlemmer, der har været medlem af Folketinget i længst tid nogen sinde.

Af de nuværende folketingsmedlemmer har Pia Kjærsgaard fra Dansk Folkeparti været medlem af Folketinget i længst tid. Pr. 1. oktober 2023 har Pia Kjærsgaard været det i 39 år.

Længst siddende folketingsmedlemmer 

Navn  Parti Perioder Anciennitet (år-md-dg.)
Klaus Berntsen Venstre 20.5.1873 - 25.6.1884;
26.10.1886 - 2.12.1926
51 år 2 md. 12 dg.

Lars Dinesen Venstre, senere Højre 7.6.1864 - 20.5.1913 48 år 11 md. 13 dg.
Niels Neergaard Venstre 28.1.1887 - 21.1.1890
20.4.1892 - 1.12.1932
43 år 7 md. 6 dg.
Sofus Høgsbro Venstre 14.6.1858 - 15.1.1902 43 år 7 md. 1 dg.
Bertel Haarder
Venstre 9.1-1975 - 13.3.1995;
7.4.1995 - 20.5.1996;
30.5.1996 - 9.12.1996;
18.12.1996 - 30.9.1999;
8.2.2005 - 1.11.2022
42 år 4 md. 18 dg.

Erhardt Jakobsen Socialdemokratiet,
senere Centrumdemokraterne
22.9.1953 - 15.10.1995 42 år 0 md. 24 dg.
J. Chr. Jensen-Broby Venstre 18.2.1919 - 15.11.1960 41 år 8 md. 28 dg.
Erik Ninn-Hansen Det Konservative Folkeparti 21.4.1953 - 21.9.1994 41 år 5 md. 0 dg.
Bertel Dahlgaard Det Radikale Venstre 26.4.1920 - 1.11.1960 40 år 6 md. 6 dg.
C. C. Alberti Venstre 4.12.1849 - 21.1.1890 40 år 1 md. 17 dg.
Pia Kjærsgaard
Dansk Folkeparti
10.1.1984 -
39 år 8 md. 23 dg.
(pr. 1. oktober 2023)
Aksel Larsen Danmarks Kommunistiske Parti,
senere Socialistisk Folkeparti
16.11.1932 - 10.1.1972 39 år 1 md. 25 dg.
Christian Christensen
Bønløkke
Venstre 14.6.1861 - 20.4.1892
9.4.1895 - 16.6.1903
39 år 0 md. 13 dg.
Christian Sophus Klein National Liberal, Højre 14.6.1858 - 22.9.1869
24.8.1870 - 5.4.1898
38 år 10 md. 20 dg.
Julius Bomholt
Socialdemokratiet
24.4.1929 - 23.1.1968
38 år 9 md. 0 dg.
Niels Helveg Petersen Det Radikale Venstre 22.1.1966 - 30.9.1974;
15.2.1977 - 1.2.1993;
21.9.1994 - 12.3.1997;
11.3.1998 - 30.3.1998;
21.12.2000 - 15.9.2011 
37 år 11 md. 0 dg.
Svend Auken Socialdemokratiet 21.9.1971 - 4.8.2009 37 år 10 md. 14 dg.
Ole Bjørn Kraft Det Konservative Folkeparti 2.12.1926 - 22.9.1964 37 år 9 md. 20 dg.
Mads Christian Jungersen Venstre 20.9.1872 - 20.5.1910 37 år 8 md. 0 dg.
A. C. Meyer Socialdemokratiet 9.4.1895 - 16.11.1932 37 år 7. md. 7 dg.
Niels Jensen-Toustrup Venstre 20.9.1872 - 3.1.1879;
26.7.1881 - 20.5.1910;
20.2.1914 - 7.7.1916 (LT) 
37 år 5 md. 27 dg.
F. J. Borgbjerg
Socialdemokratiet
28.9.1898 - 15.1.1936
37 år 3 md. 18 dg.
V. Fibiger
Det Konservative
Folkeparti
26.4.1920 - 14.5.1957
37 år 0 md. 19 dg.
Hans Hansen
(Menstrup)
Venstre
14.6.1861 - 5.4.1898
36 år 9 md. 22 dg.

P. Munch
Det Radikale Venstre
25.5.1909 - 30.10.1945
36 år 5 md. 6 dg.
Christen Pedersen
Aabjerg
Venstre,
senere Højre
14.6.1861 - 17.10.1897
36 år 4 md. 3 dg.
Mogens Lykketoft Socialdemokratiet  8.12.1981 - 3.7.2015; 
1.10.2016 - 5.6.2019
36 år 3 md. 3 dg.
L. S. Kvist
Venstre,
senere Højre
21.1.1890 - 23.3.1926
36 år 2 md. 2 dg.
Th. Stauning
Socialdemokratiet
29.5.1906 - 3.5.1942
35 år 11 md. 4 dg.
Niels Andersen Venstre, senere Højre 14.6.1858 - 4.6.1866;
12.10.1866 - 25.4.1876;
9.2.1877 - 9.4.1895
35 år 8 md. 3 dg.

Her kan du se en række grafer, som viser aldersfordelingen og gennemsnitsalderen i Folketinget.

Aldersfordeling samlet

Grafen nedenfor viser medlemmerne af Folketinget efter valget den 1. november 2022 fordelt efter alder sammenlignet med resten af befolkningen (18 år og derover), eksklusive Grønland og Færøerne. Tallene for befolkningen er opgjort ultimo juli 2022.

Graf, som viser aldersfordelingen i Folketinget efter folketingsvalget 2022.

Aldersfordeling: kvinder

Grafen nedenfor viser de kvindelige medlemmer af Folketinget efter valget den 1. november 2022 fordelt efter alder sammenlignet med befolkningen (kvinder på 18 år og derover), eksklusive Grønland og Færøerne. Tallene for befolkningen er opgjort ultimo juli 2022.

Graf, som viser aldersfordelingen blandt kvinder i Folketinget efter folketingsvalget 2022.

Aldersfordeling: mænd

Grafen nedenfor viser de mandlige medlemmer af Folketinget efter valget den 1. november 2022 fordelt efter alder sammenlignet med befolkningen (mænd på 18 år og derover), eksklusive Grønland og Færøerne. Tallene for befolkningen er opgjort ultimo juli 2022.

Graf, som viser aldersfordelingen blandt mænd i Folketinget efter folketingsvalget 2022.

Gennemsnitsalder

Alderen for folketingsmedlemmerne er gennem årene faldet. Gennemsnitsalderen var højest ved folketingsvalget i 1957 og var lavest ved folketingsvalget i 2011.

Grafen og tabellen nedenfor viser gennemsnitsalderen blandt medlemmerne af Folketinget efter hvert valg siden den seneste grundlovsændring i 1953. Gennemsnitsalderen er opgjort på valgdagen.

Graf, som viser gennemsnitsalderen i Folketinget fra 1953-2022.

 

Valgdato Gennemsnitsalder
22. september 1953 51,8 år
14. maj 1957 54,2 år
15. november 1960 53,4 år
22. september 1964 52,9 år
22. november 1966 52 år
23. januar 1968 51,7 år
21. september 1971 49 år
4. december 1973 48,3 år
9. januar 1975 48,2 år
15. februar 1977 49,4 år
23. oktober 1979 47,1 år
8. december 1981 47,5 år
10. januar 1984 47,6 år
8. september 1987 48,4 år
10. maj 1988 49 år
12. december 1990 48,3 år
21. september 1994 48,3 år
11. marts 1998 48,9 år
20. november 2001 47,3 år
8. februar 2005 46,5 år
13. november 2007 45,8 år
15. september 2011 44 år
18. juni 2015 45 år
5. juni 2019 46,2 år
1. november 2022 45,7 år

I 1903 fik kvinder valgret til menighedsrådene. I 1908 fik de også valgret til de kommunale råd. Men først da grundloven blev ændret i 1915, blev reglerne skrevet om, så kvinder kunne vælges til Rigsdagen.

Antallet af kvinder i Folketinget er steget støt gennem årene, og i dag er 43,6 pct. af folketingsmedlemmerne kvinder. Herunder ses en oversigt over procentdelen af kvinder i Folketinget siden 1918.

Udviklingen i antal kvinder i Folketinget

Oversigt over udviklingen af kvinder i Folketinget

Oversigt over antal kvinder i Folketinget

Valg til Folketinget Antal medlemmer Antal kvinder Kvinder i procent
1918 140 4 2,9
1920.1 140 3 2,1
1920.2 140 3 2,1
1920.3 149 3 2,0
1924 149 3 2,0
1926 149 3 2,0
1929 149 4 2,7
1932 149 4 2,7
1935 149 3 2,0
1939 149 3 2,0
1943 149 2 1,3
1945 149 8 5,4
1947 150 13 8,7
1950 151 12 7,9
1953.1 151 14 9,3
1953.2 179 17 9,5
1957 179 15 8,4
1960 179 17 9,5
1964 179 17 9,5
1966 179 19 10,6
1968 179 19 10,6
1971 179 30 16,8
1973 179 27 15,1
1975 179 28 15,6
1977 179 30 16,8
1979 179 42 23,5
1981 179 42 23,5
1984 179 47 26,3
1987 179 52 29,1
1988 179 55 30,7
1990 179 59 33,0
1994 179 59 33,0
1998 179 67 37,4
2001 179 68 38,0
2005 179 66 36,9
2007 179 67 37,4
2011 179 70 39.1
2015 179 67 37,4
2019 179 70 39,1
2022 179 78 43,6

 

Oversigt over antal kvinder i Landstinget

Valg til Landstinget Antal medlemmer Antal kvinder Kvinder i procent
1918 72 5 6,9
1920.1 72 8 11,1
1920.2 76 8 10,5
1924 76 6 7,9
1928 76 6 7,9 
1932 76 3 3,9
1936 76 5 6,6
1939 76 4 5,3
1943 76 7 9,2
1947 76 11 14,5
1951 76 12 15,8
1953 76 10 13,2

Kønsfordeling

Grafen nedenfor viser kønsfordelingen i Folketinget efter valget den 1. november 2022 sammenlignet med befolkningen (18 år og derover), eksklusive Grønland og Færøerne. Tallene for befolkningen er opgjort ultimo juli 2022.

Oversigt over kønsfordelingen i Folketinget efter folketingsvalget 2022.

Her kan du se grafer, som viser folketingsmedlemmernes uddannelse og erhverv.

Uddannelse

Grafen nedenfor viser medlemmerne af Folketinget efter valget den 1. november 2022 fordelt efter højeste fuldførte uddannelse sammenlignet med resten af befolkningen (20-69 år), eksklusive Grønland og Færøerne. Tallene for befolkningen er opgjort pr. 30. september 2021.

Erhverv

Grafen nedenfor viser erhvervsfordelingen blandt medlemmerne af Folketinget efter valget den 1. november 2022 sammenlignet med resten af befolkningen (18 år og derover), eksklusive Grønland og Færøerne. Tallene for befolkningen er opgjort ultimo november 2021.

Graf, som viser erhvervsfordelingen blandt medlemmerne af Folketinget efter folketingsvalget 2022.

Her kan du se Folketingets Præsidium og de folketingsmedlemmer, der er partiformænd, gruppeformænd, politiske ordførere m.m. 

Hvem er hvad i Folketinget

Her kan du se en liste over Folketingets medlemmer ordnet efter deres alder som medlemmer.

Anciennitetslisten (pdf)

I den digitale Folketingssal kan du se en oversigt over, hvordan medlemmerne er placeret i Folketingssalen.

Folketinget har lavet en række film til undervisningsbrug: Dit Demokrati. Det er 22 film om bl.a. folkestyret, Folketingets arbejde, valg, regeringen, grundloven, partierne og EU. Der er tilhørende elevopgaver. Materialet er især udviklet til undervisningen i samfundsfag i 8. og 9.-klasse.

Gå til siden med 22 undervisningsfilm

Nedenfor finder du publikationer om Folketingets arbejde, Christiansborg Slot og grundloven, ligesom du også finder Folketingets årsberetning.

Folketingets publikationer er gratis. Ved større bestillinger, f.eks. til klasser, beder vi dig skrive formålet i kommentarfeltet.

Leksikon

Gå til leksikon
Folketinget
Det danske parlament kaldes Folketinget. Det består af 179 folketingsmedlemmer. De 175 vælges i Danmark, to vælges i Grønland og to vælges på Færøerne.
Folketingsvalg
Ved et folketingsvalg vælger den danske befolkning, hvem der skal være medlemmer af Folketinget. Der skal være folketingsvalg mindst hvert fjerde år. Det er statsministeren, der udskriver folketingsvalg.