Grønlandsudvalget (GRU)s sammensætning

Nuværende sammensætning

Udvalgssekretær: Jesper Thinghuus
Udvalgsassistent: Anna Udby Seitzberg
Udvalgsassistent: Anna Udby Seitzberg
NB: Oversigten over udvalgets medlemmer afspejler ikke de udskiftninger af medlemmer, der er gældende i kortere tid end 1 dag, f.eks. udvalgsudskiftninger, der kun gælder for et enkelt dagsordenspunkt på et udvalgsmøde.

 
Medlemmer
Nr. Navn Parti
Helene Liliendahl Brydensholt 29 Helene Liliendahl Brydensholt Alternativet
Christian Friis Bach 28 Christian Friis Bach Radikale Venstre
Søren Søndergaard 27 Søren Søndergaard Enhedslisten
Jette Gottlieb 26 Jette Gottlieb Enhedslisten
Karina Lorentzen Dehnhardt 25 Karina Lorentzen Dehnhardt Socialistisk Folkeparti
Karsten Hønge 24 Karsten Hønge Socialistisk Folkeparti
Alex Ahrendtsen 23 Alex Ahrendtsen Dansk Folkeparti
Mads Fuglede 22 Mads Fuglede Danmarksdemokraterne
Brigitte Klintskov Jerkel 21 Brigitte Klintskov Jerkel Det Konservative Folkeparti
Rasmus Jarlov 20 Rasmus Jarlov Det Konservative Folkeparti
Sólbjørg Jakobsen 19 Sólbjørg Jakobsen Liberal Alliance
Carsten Bach 18 Carsten Bach Liberal Alliance
Charlotte Munch 17 Charlotte Munch Danmarksdemokraterne
Kenneth Fredslund Petersen 16 Kenneth Fredslund Petersen Danmarksdemokraterne
Anna Falkenberg 15 Anna Falkenberg Sambandsflokkurin
Aaja Chemnitz 14 Aaja Chemnitz Inuit Ataqatigiit
Aki-Matilda Høegh-Dam 13 Aki-Matilda Høegh-Dam Siumut
Jeppe Søe 12 Jeppe Søe Moderaterne
Nanna W. Gotfredsen 11 Nanna W. Gotfredsen Moderaterne
Jon Stephensen 10 Jon Stephensen Uden for folketingsgrupperne
Louise Elholm 9 Louise Elholm Venstre
Thomas Jensen 8 Thomas Jensen Socialdemokratiet
Tanja Larsson 7 Tanja Larsson Socialdemokratiet
Kim Aas 6 Kim Aas Socialdemokratiet
Flemming Møller Mortensen 5 Flemming Møller Mortensen Socialdemokratiet
Bjarne Laustsen 4 Bjarne Laustsen Socialdemokratiet
Astrid Krag 3 Astrid Krag Socialdemokratiet
Anne Paulin 2 Anne Paulin Socialdemokratiet
Anders Kronborg 1 Anders Kronborg Socialdemokratiet